top of page
Фото автораІзяславська центральна бібліотека

«І ваші очі сяяли вічністю..."»

Віртуальна книжкова виставка

«І ваші очі сяяли вічністю..."»

(до дня пам'яті Героїв Крут)



Історична довідка

Україна 29 січня вшановує пам'ять Героїв битви під Крутами.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.


Як відомо, наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім двинула і війська – балтійських матросів, червоноармійців-головорізів з Москви, Пітера, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як «громадянська війна».

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Михайла Муравйова. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів ста


рших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе.

Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.


Після розстрілу більшовики не дозволили поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців. Славних, молодих... На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ. На кого посміла знятись Зрадника рука? — Квітне сонце, грає вітер І Дніпро-ріка... На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! — Понад все вони любили Свій коханий край. Вмерли в Новім Заповіті З славою святих. — На Аскольдовій могилі Поховали їх.


Шкільник, Михайло

Україна у боротьбі за державність в 1917-1921рр. Спомини і роздуми / Упоряд. Владислав Верстюк. К.: ТОВ "Видавництво "Кліо"", 2016. - 512 с.

Спогади і роздуми М. Шкільника відтворюють доленостні для України події революції 1917-1921 рр., визвольних змагань, героїчних спроб визволення з-під російського імперського ярма, відновлення української державності. Книга насичена цікавим фактичним метаріалом, часто унікальним, закарбованим лише в пам'яті автора. Він, урядовець тогочасних українських міністерств, подає своє бачення подій, аналізує їх та намагається знайти причини поразок визвольних змагань. На його думку, однією з них є дискредитація української ідеї П. Скоропадським, який під вивіскою "Української Держави" готував відновлення "єдиної неподільної" Росії.


Українська революція 1917 - 1921 років в ілюстраціях / упоряд. О. Кучерук. - Київ : Парлам. вид-во, 2019. - 200 с.

У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917-1921рр., історію УНР доби Центральної Ради і Дерикторії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів.

... Перші подуви революціїї п'янять, як слова рівність і свобода...На вулицях люди цілуються, як на Великдень, і вечорами Хрещатик повний...Живемо, як на хмарах, легко і часто не бачимо землі...


Кучерук, Олександр

Українська Центральна Рада 1917-1921 роки, вид-во ТОВ "Балтія-Друк", 2018. - 128 с.

Автор на основі архівних матеріалів, періодики, архіву архітектора П. Альошина дослідив історію київського будинку по вулиці Володимирській, 57, в якому у 1917-1918 роках працював перший український парламент - Українська Центральна Рада. Книга містить велику кулькість ілюстрацій, зокрема понад сто портретів членів Центральної Ради. Значна частина фотографій публікується вперше.


Героїка трагедії Крут / упоряд. В. І. Сергійчук. - К.: Україна, 2008. - 464 с.

У спогадах учасників бою під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім'я своєї Вітчизни.







Мараєв В.

Україна, 1918: Хроніка / Владлен Мараєв; худож. - оформлювач М. С. Мендор. - Харків: Фоліо, 2020. - 295 с.: іл.. - (Великий наук. проект).

"Україна, 1918:Хроніка" - це огляд найбільш значущих для історії нашої Батьківщини подій, що трапилися у скорочений календарною формою рік. Проголошення самостійності Української Народної Республіки, укладення Брест-Литовського миру з Центральними державами під керівництвом Павла Скоропадського, заснування Української Академії наук, антигетьманське повстання під проводом Директорії та відновлення Української Народної Республіки.


Тур-Коновалов К.

Крути 1918: роман / Констянтин Тур-Коновалов. - Харків : Книжковий клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 224 с.

Січень 1918 року видався холодним. До Києва наближаються більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Олекса та Андрій до нестями закохані в інститутку Софію, але обидва мусять стати на захист молодої держави та рідного міста. Несподівано спалахує повстання на заводі "Арсенал", і на боротьбу з заколотниками відправляють усе боєздатне військо. Супроти численної армії Муравйова на станції Крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери, серед яких і Андрій. Сто років тому, як і сьогодні, без страху й сумнівів вони приймуть бій за найдорожче.


Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст. - культурол. т-во "Герої Крут" ; упоряд. Я. Гаврилюк. - К. : Вид. центр "Просвіта", 2008. - 840 с.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921рр.


Історія українського війська. Видання Івана Тиктора. Львів. - 1936р.

Дана книга є відтворенням з доповненнями широко відомої праці за редакцією І.Крипякевича та Б.Гнатевича «Історія українського війська», яка вперше побачила світ у Львові в 1935-1936 рр. І з того часу в Україні не перевидавалася. Використовуючи неймовірно багату і різноманітну джерельну базу (архіви, картографічні, історіографічні матеріали), автори переконливо розповідають про організацію українських військових формувань від далеких княжих часів до перших десятиліть ХХ століття. Аналізується розвиток української військової стратегії і тактики, участь українських військ у конкретних бойових операціях.


Крути: Збірка у пам'ять героїв Крут / Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. - К.: Смолоскип, 2088. - 422 с.

До збірки "Крути" виданої "Смолоскипом" до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й ісоричні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед - публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги - спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.




Новий довідник: Історія України. - К.: ТОВ "КАЗКА", 2005. - 736 с.

"Новий довідник: Історія України" подає відомості з історії нашої Вітчизни від найдавніших часів до сьогодні. Завдяки стислому, зрозумілому текстові та оригінальній структурі користувачі зможуть швидко знайти вичерпну відповідь на багато питань з історичної проблематики. Довідник можна викорстовувати як для вивчення окремих тем, так і для повторення вже пройденого.


Сорока Ю. В.

Бій під Крутами / Ю. В. Сорока. - К: Золоті Ворота, 2013. - 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києєва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотирьохтисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами та гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободжу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазанали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.


Брати Капранови

Мальована історія Незалежності України / Брати Капранови - К.: Гамазин, 2013. - 80 с. :іл.

Незалежність не впала з неба - державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не переривалася до 1991-го. Короткий і зрозумілий викладач подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба з її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування.


Шаповал, Юрій

Держава : ілюстр. енцикл. України

Ю. І. Шаповал. - К.: Балтія-Друк, 2008. - 160 с.

...Колись один український інтелектуал писав: "Історію неможливо змінити, треба тільки мати відвагу знати її правду...Лише тоді можна змінити нинішню жорстоку реальність"...Можливо, в цих словах забагато самовпевненості та оптимізму, але по суті вони можуть бути таким собі універсальним епіграфом до будь-якого історичного видання. Пропоноване видання не нав'язує готові відповіді, а концентрує інформацію до роздумів, до пошуку відповідей, до мислення, до подальших дискусій - до всього, без чого не може формуватись те, що називають колективною пам'яттю.


Хома, І. Я.

Січові стрільці. Створення, військово-політична діяльність та збройна боротьба Січових Стрільців у 1917-1919 рр. / Іван Хома. - К.: Наш час, 2011. - 104 с.

Книга присвячена військовому формуванню Січових Стрільців, яке було створене і діяло у складі українських армій за Центральної Ради, Гетьманату та Директорії 1917-1919 рр. На основі багатого історіографічного і джерельного матеріалу висвітлено створення, організацію командної вертикалі, структуру та всі реорганізаційні процеси. Приділено увагу військово-політичним подіям, які безпосередньо та опосередковано відбулися за участі стрілецтва і були з ним пов'язані. Розглянуто участь стрільців проти збройної агресії більшовицької Росії, а також протистоянні з російською білогвардійською армією генерала А. Денікіна.


Життя і смерть полковника Коновальця / видавництво "Червона Калина". - 1993 рік.

Нелегко далася видавництву "Червона Калина" книжка про полковника Євгена Коновальця, яку ти сьогодні, Шановний Читачу взяв у руки. Неймовірна дорожнеча поліграфічних робіт, паперу, транспорту - все надто утруднювало її видання.

Однак усі труднощі позаду, книжка готова й вона лежить на Твоєму столі. Читачу. У ній знайдеш оповіді, листи, нотатки, уривки з щоденника та інші документальні матеріали про видатного діяча Української Національної Революції, організатора УВО та ОУН Євгена Коновальця.







4 перегляди0 коментарів

Комментарии


bottom of page