top of page
Фото автораІзяславська центральна бібліотека

Соломія – найчарівніша Батерфляй

Віртуальна книжкова виставка

«Соломія – найчарівніша Батерфляй»

(до 150-ти річчя від дня народження Соломії Крушельницької,

оперної співачки)


«Там, де проходить С. Крушельницька,

квітнуть троянди й співають солов'ї»

Д. Кардуччі

Соломія Крушельницька – видатна українська оперна співачка. В усьому музичному світі кінця ХІХ – першої половини ХХ століття була символом досконалості й неперевершеності. Її незрівняної краси лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави – воістину унікальне явище в оперному мистецтві.

Доля цієї жінки викликала й викликає інтерес не тільки у музикознавців та шанувальників оперного мистецтва. Її постать інтригує також і багатьох сучасних художників та письменників; артистична особистість відомої українки полонила й кіномитців, які намагаються за допомогою фільмової стрічки повернути до нас образ незабутньої Соломії.

Проте, мало хто з них може похвалитися, що їхня праця у науковому, або ж мистецькому жанрі, правдиво відтворює творчу індивідуальність Соломії Крушельницької. Тому, коли мова йде про цю легендарну оперну співачку, спадають на гадку слова Григорія Сковороди: «Світ ловив мене і не спіймав». Стисло аналізуючи матеріали про Соломію Крушельницьку, які були опубліковані у другій половині ХХ ст., можна виокремити три популярні книги, знакові в дослідженні життєтворчості акторки. Пальма першості належить двом виданням, авторами яких є львівський мистецтвознавець Іван Деркач та музикознавець з Києва Михайло Головащенко. Cподвижницька праця цих дослідників заслуговує особливих слів подяки та визнання. Адже саме вони півстоліття тому відкрили читачеві легендарну українську Діву та документально підтвердили, що Крушельницькій належить чільне місце у світовій музичній культурі. Науково-популярне видання «Славетна співачка. Спогади і статті про Соломію Крушельницьку» (Львів, Книжково-журнальне видавництво) Іван Деркач видав 1956 року. Молодшому колезі Деркача Михайлові Головащенку, окрім українських, вдалося зібрати ще значну кількість іншомовних джерел – італійських, польських, французьких, іспанських, які презентують Крушельницьку у світлі зарубіжної критики. Як результат праці дослідника в 1978 та 1979 рр. вийшов двотомний збірник «Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування».

Третє із згаданих видань – роман-біографія «Соломія Крушельницька» (Київ, 1979), автором якого є Валерія Врублевська. Перед мистецтвом української співачки, перед красою її душі схилялись видатні співаки світу: Е. Карузо, М. Баттістіні, Тітта Руффо, Ф. Шаляпін, О. Мишуга, М. Минцинський, Я. Решке, А. Дідур та багато інших. Знамениті композитори Д. Пуччіні, А. Каталані, Р. Штраус висловлювали їй свою вдячність за блискуче виконання головних партій в їхніх операх. Великій співачці присвячували свої твори композитори, письменники, художники. Такого всесвітнього визнання, пошани та любові добилася проста дівчина з українського мальовничого села, адже Україна завжди славилась своїми співочими талантами, красою та мелодійністю пісень.


Бібліографічний огляд літератури з фондів Ізяславської ЦБ


Коляда І. Соломія Крушельницька / Ігор Коляда; худож.-оформлювач О.А.Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2020. – 121 с.- (Знамениті українці)

Соломія Крушельницька (1872-1952) – славетна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Нарордившись у селі Білявинці на Тернопфільщині, вона вже за п’ять років після початку виступів домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання вагнерівської примадонни ХХ століття. Співати на одній сцені з уродженкою маленького українського села вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча видатна українка володіла вісьмома мовами, багато подорожувала, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забувала про Батьківщину.


Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування : у 2 ч. Ч. 2: Матеріали. Листування / вступ. стаття, упоряд. і прим. М. Головащенка. – Київ : Муз. Україна, 1979. – 446 с.

Ця книга містить матеріали світової преси, в яких розповідається про тріумфальні виступи співачки на кращих оперних сценах Польщі, Італії, Франції, Португалії, про концертні турне по Європі та Америці. Крім того, в ній вміщено досить широке листування Крушельницької та ряд інших документів, які висвітлюють життя і творчу діяльність видатної артистки, чиє ім’я в історії світового оперного мистецтва стоїть поряд з іменами Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тітта Руффо, Федора Шаляпіна.


Топська Неллі. Неперевершена. Соломія Крушельницька : кн. іл. картинами укр. худож. –Київ : ТОВ «КТБ Альфа», 2020. – 64 с. : фотоіл., репрод., портр.

Книга розповідає про життя великої української співачки Соломії Крушельницької, котра здобула гучне світове визнання. Окрім унікального таланту й чаруючої вроди, вона мала вольовий та рішучий характер, започатковуючи свою життєтворчість власноруч. І через десятки років вражає її неймовірна працездатність, цілеспрямованість і стійкість при будь-яких обставинах. Здавалося, для цієї унікальної жінки не було нічого недосяжного.

Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім, хто цікавиться українською музичною культурою.

6 переглядів0 коментарів

Komentáře


bottom of page