Становлення державності та боротьба за незалежність України.
24 серпня 1991 року голосами 346 депутатів на позачерговій сесії Верховна Рада УРСР прийняла «Акт про державну незалежність України».
22 серпня 1992 року останній Президент УНР в еміграції Микола Плав'юк урочисто проголосив Україну правонаступницею Української Народної Республіки, яка виникла в результаті Української революції 20 листопада 1917 року. Таким чином, уперше Україна проголосила незалежність в XX столітті. Постала держава, яка протягом трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боєздатне військо, добитися визнання світової спільноти.
Українська Народна Республіка була серед перших нових суверенних країн, що постали у Східній Європі внаслідок державотворчих процесів періоду Першої світової війни: у грудні 1917-го незалежність проголосила Фінляндія, в січні 1918-го – УНР, потім інші.
У 1921 році, після кількох воєн радянської Росії з УНР, майже вся територія України опинилася під контролем РСФСР. Радянська Росія встановила в Україні радянську владу та сформувала залежну від Росії нову соціалістичну державу – Українську Соціалістичну Радянську Республіку. (УСРР, потім УРСР). Протягом наступних 70 років більшість українських земель перебувала у складі СРСР, утвореного 30 січня 1922 року.
70 років у складі Союзу. Майже 70 років «залізної завіси» від усього світу. Це часи голодомору, «великого терору», боротьби з космополітизмом, дисидентами й українською греко-католицькою церквою. Проте яскравими блискавками серед ідеологічної пітьми спалахують твори українських патріотів, шістдесятників, дисидентів. Так, у 1944 р. надрукований вірш В.Сосюри «Любіть Україну» (1951року вийшла його друга редакція), який Радянська газета "Правда" засудила, а письменника назвали «буржуазним націоналістом» та «продажним бандерівцем». Заборону на публікацію вірша зняли лише після смерті Сталіна і ХХ з’їзду КПРС 1958 року. З появою шістдесятництва в добу «Відлиги» з’являються перші політичні вимоги в поезії В.Симоненка «Народ мій є. Народ мій завжди буде. Ніхто не перекреслить мій народ». Паростки свободи, засіяні у 60-х роках, призвели до неконтрольованого процесу наприкінці 80-х років і радянська імперія стала розпадатися...
У березні 1990 року відбулися перші альтернативні вибори до Верховної Ради УРСР дванадцятого скликання, яка увійшла в історію як Верховна Рада України демократичного скликання. Основним здобутком першої сесії українського парламенту стала Декларація про державний суверенітет України, прийнята 16 липня 1990 р. А після подій 19 серпня 1991 р. і спроби державного перевороту безславно закінчилося понад 70-річне існування страхітливої імперії під назвою СРСР. Після тривалого періоду бездержавності український народ отримав ще один унікальний шанс, який втілює останні тридцять років, розбудовуючи вільну, демократичну, заможну державу, рівноправного партнера міжнародної спільноти.
УРСР. Декларація
Декларація про державний суверенітет України: Прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 р. - К.: Політвидав України, 1990. - 8с.
Верховна Рада Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити димократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України,
ПРОГОЛОШУЄ:
державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежністьі рівноправність у зовнішніх зносинах.
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ. - С.:ТОВ "ВВП Нотіс", 2011 - 48с.
Україна. Конституція (1996)
Конституція України : чинне законодавство зі змінами та доповненнями станом на 5 листопада 2015 р.: (ОВІЦ. ТЕКСТ). - К.: ПАЛИВОДА А. В., 2015. - 64 с. - (Закони України)
Яневський Д Б.
Проект "Україна". Відомі історії нашої держави / Д. Б. Яневський; худож. - оформлювач О. Д. Кононученко. - Харків: Фоліо, 2014. - 287 с.: іл.
У новій книжці телеведучого, журналіста Hromadske.TV, доктора історичних наук Данила Яневського розповідається про те, що відбулося на землі, яка зараз називається Україною, починаючи з середини X ст. до об'єднання 1386 року Королівства Польського та Великого князівства Литовського, а потім - до ліквідації полкової системи Гетьманщини та утворення 1781 року Київського намісництва, яке охоплювало всю територію сучасної України від Дніпра до Збруча.
Горєлов М. Є. Держава і цивілізація в історії України / Горєлов М. Є., Моця О.П., Рафальський О. О.: монографія. - К. : ЕКО-ПРОДАКШН, 2009. - 980 с.
Автори цієї книги вивчають історичний розвиток населення на території сучасної України від зародження відтворювального господарства і до сьогодення. Основна увага надається висвітленню проблеми співвідношення додержавних структур із важливим і ще недостатньо вивченим процесом еволюції протоцивілізаційних та цивілізаційних спільнот цього європейського регіону.
Удовік Сергій
Україна. Історія великої держави / Сергій Удовік. - К.: ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. - 146 с.: іл.
У книзі читачам вперше пропонується ілюстрована історія РУСі-України з прадавніх часів і до наших днів в контексті геополітичних подій. Історія Русі-України розглядається з позиції становлення міського (буржуазного) демократичного суспільства і боротьби міської християнської цивілізації з архаїчним сільським традиційним світом. Велика увага приділяється мультикультурним і мультіетнічним основам становлення Русі-України. Книга проілюстрована 565 фотографіями і 8 картами.
Сергійчук В. І.
Національна символіка України: Наук.-худож. кн.: Для серед. та ст. шк. віку / Худож. оформл. Л. В. Демчишина. - К.: Веселка, 1992. - 109 сл.
Сьогодні, в час відродження національної самосвідомості, гостро постає проблема української символіки. Правильну відповідь може дати лише ретельне вивчення історичних джерел, котрі збереглись дотепер. Читач відкриває для себе багато нового й цікавого , познайомившись із маловідомою інформацією про традиції використання нашим народом гербів, прапорів, гімнів протягом тисячоліть. І зауважить, що у священних символах України народ прагнув відобразити і ясні зорі, і тихі води, і край веселий, і мир хрещений, і славу, і волю...
Відродження української національної символіки. Збірка статей /Упорядники : Андрій Бережина, Андрій Гречило, Алла Малієнко. - Київ: Видавничий дім журналу "Пам'ятки України", 2021. - 560с.
У цьому виданні представлено низку матеріалів і документів, присвячених історії української національноої символіки та її відродженню у період боротьби за українську державність і після здобуття Незалежності. До другої частини збірника включено статті за тематичним принципом. Відкривають її дослідження традицій етнічної символіки, а завершують статті, в яких розвінчуються провокаційні вигадки, актитвно поширювані в умовах російсько-української гібридної війни як засіб інформаційної агресії для розпалювання конфліктів серед українських громадян.
Науково-популярне видання ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ
Пастернак О. ПОЯСНЕННЯ ТРИЗУБА, герба Великого Київського Князя Володимира Святого / (Вступ. слово та ред. Б. З. Якимовича); Худож. оформл. О. В. Коваля. - К.: Веселка, 1991. - 47 с.
Ця книга про тризуб - геральдичний знак Київського Князя Володимира Великого - розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба на Україні як державного герба, національного знаку і релігійного символу, вона слугує поглибленню знань із української історії.
Україна: герби та прапори. - К.: Парламентське видавництво, 2020. - 496 с.
Пропонована книга є певним підсумком більш ніж 20-річного періоду створення місцевої символіки. До неї включено понад 1340 зображень гербів і прапорів областей, районів і і міст України.
Третяк Анна
Квітуча Україна / А. Третяк. К. : АВІАЗ, 2021. - 280 сл.
Ця книга створена для тих, хто хоче ближче познайомитись з Україною, торкнутися багатств нашого краю та відвідати його цікаві місцини. Можливо, саме це видання надихне вас на реальні подорожі.
Щирба О., Ільїних О.
"Україна. 30 РОКІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ" - унікальна книга у трьох томах про події, що відбулися в Україні з 1991 по 2021 рік. Видання присвячене тридцятиріччю Незалежності України. Кожна глава - розповідь про один рік життя країни. У книзі йдеться про політичні, економічні, соціальні, військові, культурні, освітні та інші умови, в яких перебувала країна в той чи інший рік.
Comments