Віртуальна книжкова виставка
«Вона – наш витвір, наша мрія,
соборна вільна Україна»
(до Дня Соборності України)
22 січня, відповідно до Указу Президента України від 13.11.2014 р. № 871/2014 у день проголошення в 1919 р. Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), відзначається День Соборності України.
Історична довідка
На початку січня 1919 р. Українська народна Рада прийняла ухвалу про злуку УНР і ЗУНР в єдину державу. Директорія і Рада народних Міністрів призначили урочисте святкування об’єднання на 22 січня, бо вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Центральної ради, згідно з яким УНР проголошувалася самостійною, незалежною державою.
24 січня 1919 р. було ухвалено закон про святкування 22 січня Дня проголошення самостійної України. 3 січня 1999 р. цей день офіційно відзначається як День Соборності України, 3 грудня 2011-го – як День Соборності та Свободи України, а з 2014-го свято знову стало називатися День Соборності України.
Незважаючи на поразку визвольних змагань 1917-1921 рр., Акт злуки 22 січня 1919 р. – подія величезного історичного значення. Впродовж наступних десятиліть він був визначальним чинником національної консолідації та виявом прагнення нашого народу до національного й духовного єднання.
На виставці представлено видання, в яких висвітлено питання взаємин УНР і ЗУНР у 1918-1920 рр., описано передумови та основні причини об’єднавчого процесу, охарактеризовано події, пов’язані з умовами укладання Акту злуки, проаналізовано політичні, соціальні, культурні, історичні аспекти незалежності й соборності України, простежено розвиток відповідних державотворчих ідей, розглянуто шляхи розбудови соборності України за сучасних умов.
Історія України: Джерельний літопис. – Київ: КВІЦ, 2012. – 832 с.: іл.
Вміщено документи і матеріали, які висвітлюють найважливіші події в історії України з найдавніших часів до сьогодення, методику їх використання та інші дидактичні матеріали.
Українська революція 1917-1921 років в ілюстраціях / упоряд. О.Кучерук. – Київ: Парлам. вид-во, 2019. – 200 с.: іл.
У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917–1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів народу.
Кучерук О. Українська Центральна Рада: 1917-1918 роки. – Київ: ТОВ «Балтія-Друк», 2018. – 128 с.
Автор на основі архівних матеріалів,періодики, архіву архітектора Павла Альошина дослідив історію київського будинку по вулиці Володимирській, 57, в якому у 1917-1918 роках працював перший український парламент - Українська Центральна Рада. Книга містить велику кількість ілюстрацій, зокрема понад сто портретів членів Центральної Ради.
Винниченко В, Відродження нації. В 3-х частинах. Ч. 2.: Київ-Відень, 1920. – 328 с.
(Історія української революції {марець 1917 р. - грудень 1919 р.}Доба Центральної Ради.
Винниченко В, Відродження нації. В 3-х частинах. Ч. 3.: Київ-Відень, 1920. – 328 с.
Частина III.(Історія української революції {марець 1917 р. - грудень 1919 р.}) Доба Гетьманщини. Доба Директорії. Доба Отаманщини.
Шаповал Ю. Держава: ілюстр. енцикл. України / Ю.І.Шаповал. – Київ:Балтія-Друк, 2008. – 160 с.: іл.
Змістовна інформація про політичний устрій, державні символи, драматичні моменти історії, основні характеристики населення, мова і мовна політика участь країни у міжнародних структурах і олімпійському русі
Новий довідник: Історія України. – Київ: ТОВ «Казка», 2005. – 736 с.
«Новий довідник: Історія України» подає відомості з історії нашої Вітчизни від найдавніших часів до сьогодення. Завдяки стислому, зрозумілому текстові та оригінальній структурі користувачі зможуть швидко знайти вичерпну відповідь на багато питань з історичної проблематики.
Сергійчук В. Українська соборність: Відродження українства в 1917-1920 роках / В. Сергійчук. - К.: ТзОв "Українська Видавнича Спілка", 1999. - 416 с. В. Сергійчук засвідчує: українська душа невмируща, де б українці не були, вони завжди тягнуться до своєї Батьківщини. Особливо це виявилося 1917 року, коли українство, взялося творити свою власну долю на своїй етнічній території. Тоді у визвольні змагання включилися не тільки на Великій Україні - скрізь, де вже розселився наш етнос, підтримували прагнення до творення Самостійної Соборної Держави.
Брати Капранови. Мальована історія Незалежності України / Брати Капранови. – Київ: Гамазин, 2013. – 80 с.: іл.
Незалежність не впала з неба – державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не переривалася до 1991-го. Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування.
Сергійчук В. Симон Петлюра/ В.І. Сергійчук - К. : Україна, 2004. - 448 с. - (Українські державники)
У книзі розповідається про життя і активну громадсько-політичну діяльність Симона Петлюри (1879-1926), громадсько-політичного діяча, патріота, борця за свободу й незалежність України, розбудову її державницьких інституцій. Доля визначила йому чільне місце в історії України на початку ХХ століття, пов’язуючи цілу епоху національного відродження з цим іменем.
Реєнт О. Павло Скоропадський. – Київ: Видавничий дім «Альтернативи», 2003. – 304 с.; іл.
Узагальнений історичний нарис про політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави (29.04.1918-14.12.1918) Павла Петровича Скоропадського. Він відіграв особливу і помітну роль у новітній історії України, залишивши у ній неповторний слід. Блискучий військовий, який пройшов шлях від кавалергарда до генерал-лейтенанта у царській армії, Павло Скоропадський у буремніі 1917-19І8 рр. втілив на практиці споконвічну ідею української державності.
Кульчицький С. Володимир Винниченко / С. Кульчицький, В. Солдатенко. – Київ: Видавничий дім «Альтернативи», 2005. – 376 с.
Книга є першою політичною біографією одного із засновників УНР, видатного українського революціонера й великого письменника. Узагальнюючи досягнення вітчизняної науки та істориків діаспори, користуючись архівними документами, матеріалами преси, величезними за обсягом і тривалістю щоденниковими записами й усім творчим здобутком В. Винниченка, автори відтворюють постать і справи свого героя впродовж життя, показують його сильні та слабкі сторони. Могутня особистість В. Винниченка істотно позначилисяна перебігу революційних подій 1917-1919 років. Велика увага в книзі приділяється періоду Української революції.
Comments